Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najnowsze galerie

Zobacz też

Starostwo Powiatowe w BrzeskuBiuletyn Informacji PublicznejKuratorium Oświaty w KrakowieUniwersytet Pedagogiczny w KrakowieUniwersytet Papieski w Krakowiedeklaracja-dost.jpgCentralna Komisja EgzaminacyjnaOkręgowa Komisja EgzaminacyjnaOśrodek Rozwoju Edukacji

Social Media

Facebook 

Szkoła Dialogu

Szkoła Dialogu 2021szk-dialogu2020.jpgszkoła dialogu 2019szkoła dialogu 2018szkoła dialogu 2017szkoła dialogu 2016

Znak Jakości



Szkoła Dialogu 2022

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W najbliższy czwartek 27 stycznia jest obchodzony międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Cmentarz żydowski w Brzesku będzie tego dnia otwarty w godzinach 9:00-19:00. Zapraszamy podejdźcie zapalić znicz i westchnijcie do Pana Boga za wszystkich zamordowanych.

Więcej informacji: https://fb.me/e/7ohxWaV6j


Polsko - ukraińsko - amerykańskie spotkanie w Szkole Dialogu

9 czerwca br. na dziedzińcu Liceum Ogólnokształcącego im Mikołaja Kopernika odbyło się niecodzienne spotkanie. Dyrektor szkoły p. Ryszard Ostrowski wraz z nauczycielami i uczniami gościli uczestników warsztatów antydyskryminacyjnych, którzy przyjechali do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Celem spotkania zorganizowanego w ramach działań Szkoły Dialogu były: integracja, wymiana doświadczeń oraz wzajemne poznanie swoich kultur, tożsamości, a także codziennego życia. W warsztatach, prowadzonych przez trenerów z Forum Dialogu, uczestniczyli: osiemnastoosobowa grupa Amerykanów, troje ukraińskich uczniów z oddziału przygotowawczego i piętnastoosobowy zespól brzeskich licealistów. Uczestnicy spotkania rozmawiali o tym, co ich łączy i jak ważny w dzisiejszych czasach jest dialog prowadzony przez ludzi o odmiennych poglądach, kulturach czy religii. Podczas rozmów widoczne było niezwykłe zaangażowanie wszystkich osób oraz wspaniała atmosfera pełna życzliwości, serdeczności i uśmiechu. Ostatnim etapem spotkania było wspólne wyjście na cmentarz żydowski. Tam o historii brzeskich Żydów, Ofiarach Holocaustu i działaniach ludzi, którzy dbają o pamięć przedwojennej społeczności żydowskiej Brzeska opowiadała p. Anna Brzyska – założycielka Stowarzyszenia „Pamięć i Dialog. Wspólna Historia”. Refleksyjna modlitwa przy grobie upamiętniającym Ofiary II wojny światowej zakończyła wizytę amerykańskich gości w Brzesku. Wszyscy uczestnicy nie kryli swojego zadowolenia i radości ze spotkania. Podkreślali wielki sens i wartość wspólnych rozmów, które zbliżają ludzi bez względu na ich pochodzenie, kolor skóry czy światopogląd. Jedna z uczennic, Anna Żółtek, podsumowując swój udział w warsztatach powiedziała: „ Spotkaliśmy się z grupą Amerykanów różnego pochodzenia, wieku i wyznania. Pozwoliło nam to na zawarcie znajomości z ludźmi o wielkich ambicjach, marzeniach i szczytnych celach oraz było świetną okazją do praktycznej nauki języka angielskiego. Ze spotkania wszyscy wyszliśmy pełni dobrej energii, optymizmu i nadziei na przyszłość.”
Organizatorem i koordynatorem spotkania była p. Bernadeta Styczeń


Wrześniowa akcja porządkowania cmentarza

W przededniu obchodów 80. rocznicy likwidacji brzeskiego getta młodzież z klasy 1A1 uporządkowała i wyczyściła miejsca upamiętniającej zbiorowe mogiły Żydów, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Po skończonych pracach uczennice i uczniowie zapalili znicze i chwilą ciszy uczcili Ofiary Holocaustu. Opiekunką grupy była p. Bernadeta Styczeń


Weronika Salamon z kl. 2G reprezentowała Szkołę Dialogu i wystąpiła na konferencji popularno - naukowej w RCKB

9 września br. podczas konferencji popularnonaukowej w RCKB zorganizowanej z okazji 80rocznicy likwidacji brzeskiego getta wystąpiła Weronika Salamon – uczennica klasy 2G. W swojej prezentacji przedstawiła historię Ryfki Passler – żydowskiej dziewczyny , która przed wojną mieszkała w Okocimiu i w jednym z sąsiedzkich domów jej rodzice, przed pójściem do getta, zostawili niewielki obrazek. Losy Ryfki Passler, jej rodziny i dalsze dzieje obrazka zostały zbadane i opisane w pracy Weroniki Salamon i jej koleżanki Kamili Nycz. Opracowana i udokumentowana historia została wyróżniona na konkursie ph.” Znamy Wasze Imiona”. Wyróżnieniem było także zaproszenie naszej uczennicy do zaszczytnego grona prelegentów, którzy wystąpili na konferencji.


Brzesko. Łączy nas pamięć.

11. września 2022 roku w Brzesku odbył się Marsz Pamięci poświęcony 80. rocznicy zagłady żydowskiej społeczności naszego miasta. Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie "Pamięć i Dialog. Wspólna Historia", Urząd Miejski w Brzesku, Miejski Ośrodek Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Jak co roku, w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły: dyrektor Ryszard Ostrowski, nauczyciele i uczniowie. Uczestnicy Marszu przeszli z Placu Kazimierza Wielkiego pod budynek synagogi, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze, a następnie na cmentarz żydowski, na którym odbył się Apel Pamięci, odsłonięto pomnik oraz tablice informacyjne. Na zakończenie obchodów w budynku RCKB zorganizowany został wieczór kultury żydowskiej z koncertem zespołu Klezmorim trio.


SZKOŁA DIALOGU PAMIĘTA

"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci"
Wisława Szymborska

W przeddzień Święta Zmarłych uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika odwiedzili brzeski kirkut i zapalili światła pamięci.

Szkoła Dialogu