Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najnowsze galerie

Zobacz też

Starostwo Powiatowe w BrzeskuBiuletyn Informacji PublicznejKuratorium Oświaty w KrakowieUniwersytet Pedagogiczny w KrakowieUniwersytet Papieski w Krakowiedeklaracja-dost.jpgCentralna Komisja EgzaminacyjnaOkręgowa Komisja EgzaminacyjnaOśrodek Rozwoju Edukacji

Social Media

Facebook 

Szkoła Dialogu

Szkoła Dialogu 2021szk-dialogu2020.jpgszkoła dialogu 2019szkoła dialogu 2018szkoła dialogu 2017szkoła dialogu 2016

Znak JakościSzkoła Dialogu 2018


Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku po raz trzeci zdobyło tytuł Szkoły Dialogu. Uroczysta Gala podsumowująca program edukacyjny Szkoła Dialogu w 2018 roku.

26 lutego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie kolejnej edycji programu Szkoła Dialogu organizowanego przez Forum Dialogu – najstarszą polską organizację pozarządową, zajmującą się dialogiem polsko-żydowskim. Podczas Gali zostały nagrodzone najlepsze projekty przygotowane przez młodzież w minionym roku. W tej edycji po raz pierwszy w Projekcie Szkoły Dialogu wzięło udział 40. placówek edukacyjnych oraz 23. szkoły kontynuujące.

Liceum Ogólnokształcące znalazło się w grupie wyróżnionych szkół kontynuujących działania projektowe. Z ogromną radością przyjęliśmy po raz kolejny zaszczytny tytuł - Szkoły Dialogu.

Miano Szkoły Dialogu społeczność szkolna otrzymała m.in. za:

 • Uczestnictwo w społeczno-edukacyjnej akcji „Żonkile”.
 • Zorganizowanie projekcji i dyskusję wokół filmu „Nie było żadnej nadziei”.
 • Udział w warsztatach edukacyjnych dotyczących powstania w getcie warszawskim oraz wojennej historii brzeskich Żydów przygotowanie tematycznej ekspozycji dostępnej dla wszystkich mieszkańców Brzeska w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej uczestnictwo w Marszu Pamięci, który odbywa się co roku z okazji likwidacji brzeskiego getta. Przy polsko-izraelskich flagach stanęli uczniowie LO. Gośćmi tegorocznego Marszu byli m.in.: Ambasador Izraela w Polsce P. Anna Azari, prof. Jonathan Webber, dr Maciej Korkuć z IPN w Krakowie, Dov Landau oraz potomkowie brzeskich Ofiar Holokaustu.
 • Uczestnictwo w międzynarodowych spotkaniach z młodzieżą z Uniwersytetu w Charlotte (USA) i Gimnazjum z Niemiec utrzymywanie porządku na cmentarzu żydowskim. W pracach tych brali udział nie tylko nauczyciele i uczniowie brzeskiego liceum, ale także młodzież i opiekunowie z Gimnazjum w Soltau i Uniwersytetu w Charlotte.

Za wyżej wymienione działania młodzież liceum została wyróżniona przez Fundację Forum Dialogu podczas uroczystej Gali w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Na uroczystości byli obecni m.in. ambasadorzy: Izraela, Australii, Kanady. Wystąpili także: Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Na widowni zgromadziło się ponad 1200 osób - uczniów, nauczycieli i przedstawicieli władz lokalnych z całej Polski. Prezes Szkoły Dialogu Andrzej Folwarczny podkreśli, że dialog musi być oparty na prawdzie. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski dodał: Dzięki wam i waszej pracy docieramy do historii nieznanej. Wszyscy się zderzamy w dniu codziennym ze świadkami historii. Stajecie się ambasadorami Polski otwartej i tolerancyjnej. Gratuluję wam odwagi.

Warszawska Gala była podsumowaniem kolejnej edycji projektu i uhonorowaniem szkół zaangażowanych w budowanie polsko –żydowskiego dialogu. Wyróżnienie Liceum Ogólnokształcącego jest potwierdzeniem, iż brzeska szkoła promuje uniwersalne wartości i postawy poszanowania i tolerancji dla drugiego człowieka.

Projekt Szkoła Dialogu od 2015 roku koordynują: p. Bernadeta Styczeń i p. Agata Marek.


„Znamy wasze imiona: przywracanie pamięci o przedwojennej żydowskiej społeczności Brzeska i powiatu brzeskiego”

Uczestnictwo młodzieży w kolejnej edycji konkursu „Znamy Wasze imiona” oraz udział w uroczystym podsumowaniu, w którym zostali nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie Szkoły Dialogu.

„Znamy wasze imiona: przywracanie pamięci o przedwojennej żydowskiej społeczności Brzeska i powiatu brzeskiego”


Szkoła Dialogu – pamięta, że „Nie było żadnej nadziei”

19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje od kilku już lat akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, do której przystąpiła także Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku.

Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki uczniowie klasy 1A Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w spotkaniu, w czasie którego został zaprezentowany film pt.: „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”.

Film składał się z trzech części. W pierwszej, uczniowie zobaczyli, jak wyglądało życie społeczności żydowskiej Warszawy tuż przed wybuchem wojny, w kolejnej - okoliczności utworzenia getta oraz toczące się w nim życie codzienne do momentu wybuchu powstania w kwietniu 1943 r. Niecodziennym był pomysł stworzenia i włączenia do filmu animacji ukazującej przebieg powstania i jej autentycznych uczestników, między innymi: Mordechaja Anielewicza, Kazika Symcha, Marka Edelmana, Cywy Lubetkin czy Tosi Altman. Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie powstania w przestrzeni współczesnego miasta poprzez stworzenie miejsca pamięci w postaci Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Najważniejszym przesłaniem filmu jest oddanie hołdu bojownikom oraz ludności cywilnej biorącej udział w powstaniu w getcie warszawskim w 1943 r.

Po projekcji, uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których mieli okazję nie tylko zapoznać się ze źródłami wiedzy o brzeskiej społeczności żydowskiej, ale też poznać pojęcia związane z kulturą żydowską.

Zajęcia zakończyły się wspólnym przygotowaniem ekspozycji w siedzibie Miejskiej Biblioteki, którą obejrzą czytelnicy brzeskiej książnicy w najbliższy czwartek, w dniu rocznicy wybuchu powstania.

Zachęcamy społeczność szkolną do odwiedzenia Miejskiej Biblioteki w tym dniu.

Dziękujemy Pani Leokadii Rudek za przygotowanie i poprowadzenie zajęć z młodzieżą.


Tikkun olam – Naprawianie świata. Wizyta amerykańskich Żydów w brzeskim Liceum Ogólnokształcącym

Od 2016 r. Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika, co roku zdobywa miano Szkoły Dialogu.

Dzięki współpracy z warszawską fundacją Forum Dialogu 16 maja kilkanaścioro uczniów z klas 1G i 1D/E wzięło udział w spotkaniu z grupą Amerykanów, mających żydowskie pochodzenie. Wizyta amerykańskich gości miała formę warsztatów integracyjnych, podczas których młodzież Liceum mogła porozmawiać ze swoimi partnerami o polsko-żydowskiej historii, o szkole i o swoich zainteresowaniach. Spotkanie było prowadzone przez p. Olgę Szymańską – trenerkę Form Dialogu. Uczestnicy warsztatów pracowali w małych zespołach zadaniowych. Rozmowy prowadzone były w j. angielskim, ale podczas zajęć licealiści nauczyli Amerykanów autorskiej piosenki pt.” Znamy wasze imiona”. Poznając zapomnianą historię brzeskich Żydów grupa uczniów skomponowała utwór poświęcony brzeskim Żydom, o których przez długie lata nikt nie pamiętał. Amerykanie zaśpiewali ją wraz z uczniami po polsku dwukrotnie - w szkole i na żydowskim cmentarzu.

Spotkanie polsko-amerykańskie było ciekawym doświadczeniem i dużym przeżyciem dla uczniów jak również amerykańskich gości. Stanowiło wspaniałą okazję do wymiany opinii, poglądów jak również pokazania, że w brzeskim liceum młodzież spotyka się i poznaje ludzi z innych krajów Europy i świata, ucząc się partnerskiego dialogu, szacunku oraz tolerancji dla innych kultur i religii. W ten sposób licealiści włączają się w naprawianie świata. Tym razem zrobili to wspólnie z grupą starszych osób z USA, którzy z wielkim wzruszeniem patrzyli, jak uczniowie brzeskiego Liceum swoją otwartością życzliwością i dojrzałością tworzą mosty porozumienia i pokoju.

Ostatnim etapem spotkania było wspólne zapalenie zniczy i modlitwa na cmentarzu żydowskim. Dzięki p. Annie Brzyskiej Goście mogli na koniec poznać Brzesko i zobaczyć te miejsca, które przed wojną należały do ludności żydowskiej.

Spotkanie młodzieży LO z amerykańską grupą koordynowały p. Bernadeta Styczeń i p. Agata Marek.


Spotkanie integracyjne ze studentami Uniwersytetu w Charlotte – wymiana doświadczeń uczniów Szkoły Dialogu i studentów należących do koła historycznego. Tematyka spotkania dotyczyła problemów tolerancji, kulturowych zróżnicowań oraz działań zapobiegających ksenofobii i rasizmowi.

"Brzeski Magazyn Informacyjny", Studenci z USA w Brzesku, czerwiec 2018, s.14.


Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku z tytułem „Szkoły Dialogu” przystępuje wspólnie ze szkołą z Niemiec do realizacji projektu „Zachować pamięć”

W dniach 21.09-25.09.2018r. będziemy gościć 20-osobową grupę uczniów z dwoma nauczycielami oraz Dyrektorem szkoły Gymnasium Soltau, aby wspólnie realizować założenia projektu „Zachować pamięć”, na który otrzymaliśmy dotację od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Ideą tego przedsięwzięcia jest wspólne poznawanie i badanie przeszłości oraz działania na rzecz wzajemnej integracji, która ma w przyszłości skutkować tworzeniem świata tolerancyjnego, wolnego od ksenofobii i przemocy. Promowanie wspólnych wartości, takich jak: poszanowanie praw człowieka, prawda historyczna, a także możliwość współistnienia kultur i religii jest podstawą wychowywania młodego pokolenia w duchu pokoju, dialogu i zgody. Podczas wizyty Gości z Niemiec będzie miało miejsce podpisanie umowy partnerskiej między szkołami.

Projekt koordynują nauczyciel języka niemieckiego p. Dorota Woda oraz nauczyciel języka polskiego p. Bernadeta Styczeń. Uczestniczyć w nim będzie młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.

Realizacja Projektu „Zachować Pamięć”:

 • 5-dniowa wizyta młodzieży i nauczycieli z Gimnazjum w Soltau,
 • wspólne poznawanie historii brzeskich Żydów,
 • zwiedzanie Muzeum w Auschwitz i udzial w warsztatach edukacyjnych,
 • wspólne sprzątanie cmentarza żydowskiego  w Brzesku,
 • integracja młodzieży polsko-niemieckiej podczas wspólnych zajęć edukacyjnych promujących postawy tolerancji, otwartości i poszanowania praw drugiego człowieka,
 • wycieczka edukacyjna po krakowskim Kazimierzu,
 • podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy szkołami

Brzesko. Dyskutują o tolerancji ze swymi niemieckimi rówieśnikami


Szkoła Dialogu na Marszu Pamięci

Przy polsko – izraelskich flagach stanęli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego.

7 października br. w 76. rocznicę likwidacji brzeskiego getta, z inicjatywy Pani Anny Brzyskiej, odbył się w naszym mieście Marsz Pamięci. Po raz czwarty uczczono pamięć brzeskich Żydów pomordowanych w czasie II wojny. Gościem honorowym tegorocznych uroczystości była Ambasador Izraela w Polsce Pani Anna Azari. Obecni także byli: prof. Jonathan Webber z UJ, dr Maciej Korkuć przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz rabin Eliezer Gurary, który odczytał list skierowany do uczestników Marszu od naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha. Doniosłość niedzielnych wydarzeń podkreślili także swoją obecnością: Burmistrz Brzeska Pan Grzegorz Wawryka, Dyrektor ZSPNr1 w Brzesku Pani Dorota Jedlińska, Proboszcz parafii pw. Św. Jakuba ks. Józef Drabik oraz ks. Franciszek Kostrzewa. Z różnych stron świata przyjechali potomkowie Ofiar Holocaustu – m.in. Dov Landau, Michal Elran i Peter Burns. Najmłodszymi uczestnikami Marszu była młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Brzesku. Obecność licealistów i nauczycieli stanowiła potwierdzenie ich przynależności do Szkoły Dialogu i dopełniała zrealizowany we wrześniu tego roku polsko – niemiecki projekt „Zachować Pamięć”.

 Podczas uroczystości upamiętniających 76. rocznicę likwidacji brzeskiego getta odsłonięto dwie pamiątkowe tablice - jedną na tzw. starym kirkucie, znajdującym się naprzeciw Urzędu Miasta oraz drugą, umieszczoną przy zbiorowej mogile na cmentarzu przy ulicy Czarnowiejskiej. W tym właśnie miejscu prof. Jonathan Webber przywołał 493 nazwiska osób pochowanych na cmentarzu żydowskim. Pamięć tych ludzi uczestnicy Marszu uczcili modlitwą, kwiatami, światłem palących się zniczy oraz składnymi na grobach, zgodnie z żydowską tradycją, kamykami. 

Pani Annie Brzyskiej Szkoła Dialogu składa serdeczne podziękowania za organizację Marszu Pamięci i współpracę przy realizacji projektów edukacyjnych, promujących postawy poszanowania ludzkiej godności oraz odmienności kulturowej i religijnej.

Marsz Pamięci w Brzesku – Brzesko, 7 października 2018


Opracowanie filmu pt.: „Matylda była moją ciotką” – udziałem Tadeusza Belerskiego – dziennikarza, który po latach odkrył żydowską historię swojej rodziny.