Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najnowsze galerie

Zobacz też

Starostwo Powiatowe w BrzeskuBiuletyn Informacji PublicznejKuratorium Oświaty w KrakowieUniwersytet Pedagogiczny w KrakowieUniwersytet Papieski w Krakowiedeklaracja-dost.jpgCentralna Komisja EgzaminacyjnaOkręgowa Komisja EgzaminacyjnaOśrodek Rozwoju Edukacji

Social Media

Facebook 

Szkoła Dialogu

Szkoła Dialogu 2021szk-dialogu2020.jpgszkoła dialogu 2019szkoła dialogu 2018szkoła dialogu 2017szkoła dialogu 2016

Znak JakościDyrekcja


Ryszard Ostrowski      Dyrektor: Ryszard Ostrowski


Moi Drodzy.


Święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku są pretekstem do zatrzymania się na chwilę w szaleńczym pędzie dnia codziennego, do refleksji nad dokonaniami mijającego roku, do spojrzenia łagodnym okiem na bliźnich, wybaczenia im niedoskonałości, wzajemnego darowania win. To czas, kiedy - choćby na chwilę - możemy zapomnieć o wszelkich zagrożeniach i cieszyć się bliskością rodziny i przyjaciół. Takiego błogosławionego czasu życzę w imieniu własnym i całej społeczności Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Brzesku - dzieląc się kolędą, która wpisuje się w to, co od niemal roku przeżywamy razem z naszymi braćmi z Ukrainy.

"Kolęda szeptem"

Był strach i krzywda wyrządzona dziecku
i mętne z bólu, niewidzące oko,
źrenica pusta, krzyk i martwa cisza,
i niema skarga wzleciała wysoko...

Był płacz kobiety, żal i beznadzieja,
i w przerażeniu załamane dłonie,
spękaną wargą wyszeptane słowa
raz po raz grzęzły w głuchym nieboskłonie...

Był gniew mężczyzny z bezsilnej rozpaczy,
co będzie gęstniał, aż wywoła burzę,
i gromem strzeli w Niebo swe pytanie:
„Po co?” - do Tego, co siedzi tam w górze...

Jest noc schowana pod puszystym śniegiem
i senne światło gwiazd się sączy z nieba,
choinka, dzwonki, siano i opłatek,
i... „Bóg się rodzi...” - czego więcej trzeba?

 

Najserdeczniejsze życzenia składa 
Dyrekcja wraz z całą społecznością
Liceum Ogólnokształcącego
im. Mikołaja Kopernika w Brzesku


Szanowni Goście, Nauczyciele, Rodzice, drodzy Uczniowie.

Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego zwykle pojawia się pokusa, żeby zorganizować podniosłą uroczystość z przemówieniami w stylu znanym z komedii „Sami swoi” - „nadejszła wiekopomna chwila”. Pokusa w tym roku była tym większa, że od dwóch lat, czyli od czasu „Odzyskania przez Liceum Samodzielności”, możemy się spotkać w pełnym składzie. Pandemia skutecznie uniemożliwiła nam normalne funkcjonowanie – zarówno pod kątem organizacji pracy i nauki, jak też kontaktów międzyludzkich. Poza nauką zdalną - wszystkie uroczystości szkolne, obchody świąt, rocznic. Rozpoczęcia i zakończenia roku – odbywały się w niewielkich grupach reprezentantów klas, albo były prezentowane on-line.
Wszystko to sprawiło, że rozluźniły się więzi społeczne, popsuły relacje międzyludzkie, pozrywały kontakty towarzyskie, a nawet rodzinne. Efektywność pracy i nauki wyraźnie spadła, mimo wspomagania się nowoczesną techniką i metodami kształcenia na odległość. Ludzie stali się drażliwi, mało wyrozumiali, złośliwi. Wzrosła fala hejtu w Internecie. Kryzys imigracyjny, a następnie wojna w Ukrainie jeszcze spotęgowały nastroje strachu i niepewności. Wielu z Was – nauczycieli, rodziców i uczniów wypowiadało się na ten temat krytycznie i z wielkimi oporami akceptowało ten stan rzeczy. Tym bardziej, gdy teraz widzimy się wszyscy razem – radość serce rozpiera i chce się powiedzieć – znowu cytując bohatera „Samych swoich”: NARESZCIE JESTEŚCIE!
Spełnieniem oczekiwań środowiska lokalnego będzie przywrócenie tożsamości i odbudowanie marki „Brzeskiego Kopernika”, co od dwóch lat staramy się – mimo trudności – realizować. Dzięki przychylności władz powiatu – w miarę posiadanych środków – realizujemy niezbędne remonty, doposażamy pracownie w nowoczesny sprzęt, planujemy nowe kierunki kształcenia, by szkoła stawała się coraz bardziej skuteczna i atrakcyjna.
Dzięki Waszemu zaangażowaniu uczestniczymy w wielu projektach, które zmieniają naszą świadomość i otwierają na świat. W ramach projektu HUMINE – staliśmy się „szkołą modelową”. Jesteśmy „szkołą dialogu”, uczymy tolerancji, empatii, niesiemy pomoc potrzebującym. Uczestniczymy w Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej, współpracujemy w ramach podpisanych porozumień z Instytutem Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Pedagogicznym, Akademią Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Akademią Nauk Stosowanych i – ostatnio – Uniwersytetem Gdańskim. Kontakty te poszerzają Wasze możliwości wyboru dalszej drogi kształcenia, udziału w konkursach, szkoleniach, warsztatach stacjonarnych i online. Są okazją do ciekawych wyjazdów naukowych w połączeniu z wycieczkami turystyczno – krajoznawczymi. O „Koperniku” coraz więcej i lepiej się mówi, coraz więcej absolwentów szkół podstawowych ubiega się o miejsce w naszej szkole. Zamiast planowanych – czterech, uruchomiliśmy w tym roku aż 7 odzdziałów i dla wielu chętnych nie starczyło miejsca. Wzrasta też poziom nauczania. Mamy dobre wyniki matur, laureatów wielu konkursów, stypendystów Prezesa Rady Ministrów, Starosty Powiatu, absolwentów, którzy zdobyli „diamentowe indeksy” wyższych uczelni.
Pewną niedogodnością tej popularności jest mała ilość sal, ale tam, gdzie jest dobra atmosfera – nigdy nie jest ciasno. Poradzimy sobie, choć musicie się przygotować na późniejsze kończenie lekcji. Potrzeba bycia razem, więzy koleżeństwa, przyjaźni pomagają nam w życiu. Z własnego doświadczenia wiem, że szkoła średnia to czas, kiedy tworzą się najlepsze więzy koleżeńskie, najtrwalsze przyjaźni, a nawet miłości. Wykorzystajcie te lata, by otrząsnąć się z covidowego letargu, by zacząć cieszyć się życiem, przyjaźnią, wspólnym działaniem, budowaniem nowej szkoły – mimo, że wokół płonie świat i narasta chaos. Nie możemy nie zauważać wojny w Ukrainie, czy odradzających się w różnych miejscach „mrocznych ideologii”. Musicie się uczyć, aby mądrość pomogła Wam odróżnić prawdę od fałszu, dobro od zła. Kształtujcie i rozwijajcie w sobie najlepsze cechy. Bądźcie dumnie z tego, kim jesteście ale doceniajcie też innych i nie brońcie im prawa do bycia sobą. Nasi nauczyciele – którzy również ciągle się doskonalą – pomogą Wam w tym.
Tworzą już świetny zespół, a praca z nimi dodaje mi skrzydeł. Dołączcie do tego teamu, a – tak jak głosi nasze motto – RAZEM SIĘGNIEMY GWIAZD.

Ryszard Ostrowski
Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego
im. Mikołaja Kopernika w Brzesku

 


Drodzy nauczyciele, rodzice i uczniowie.

Mimo, że wszyscy od pierwszego dnia nauki myślą o zbliżających się wakacjach, koniec roku szkolnego zawsze przychodzi niespodzianie. W krzątaninie związanej z poprawianiem ocen, kompletowaniem dokumentacji, opowiadaniem wrażeń z klasowych wycieczek – stajemy nagle zaskoczeni tym, że to już… Że od jutra nie musimy wstawać do szkoły, odrabiać zadań, pisać sprawdzianów… Rozpoczyna się – jak mawiają Włosi „dolce far niente” – czyli słodkie nicnierobienie.
Nie jest to wbrew powszechnemu mniemaniu zwykłe nieróbstwo, ale sztuka odpoczywania bez wyrzutów sumienia, po dobrze wykonanej pracy. Wszyscy w tym roku pracowaliśmy intensywnie. Jedni lepiej, inni gorzej, ale efektów tej pracy nie powinniśmy się wstydzić – o czym przekonamy się za chwilę odbierając świadectwa i nagrody. Pracowaliśmy w trudnych warunkach, bo ciągnąca się drugi rok pandemia, a później wojna w Ukrainie nie ułatwiały nam życia. Myślę, że każdy z nas osiągnął taki wynik, na jaki w tej sytuacji było go stać. Jeżeli teraz właściwie wypocznie, zregeneruje siły, przemyśli strategię na rok następny -może osiągnąć więcej.
Pamiętajmy, żeby wypoczywać mądrze i bezpiecznie. Praca czy nauka na pełnych obrotach sprawia, że jesteśmy zestresowani i chronicznie zmęczeni. W efekcie tracimy zapał do wykonywania obowiązków i wypalamy się zawodowo. Problemy w pracy i szkole przekładają się na jakość naszych relacji z rodziną i przyjaciółmi. Odpoczynek powinien służyć temu, aby ciało i umysł zregenerowały się po długotrwałym wysiłku. Odpoczywajmy więc tak, by każdy z nas mógł wrócić do równowagi wewnętrznej, zrelaksować się i zdystansować do spraw, które na co dzień zaprzątały mu głowę. Tylko w ten sposób będziemy w stanie po wakacjach rozpocząć pracę i naukę z pełną energią i motywacją.
Powoli mija zagrożenie epidemiczne, mamy nadzieję, że nowy rok pozwoli na pełny powrót do tradycyjnego życia szkoły, do wspólnych spotkań, uroczystości, wyjazdów, konkursów i zawodów. W ostatnich dwóch latach było to utrudnione, ale mimo to – osiągaliście wiele sukcesów naukowych, artystycznych i sportowych. Przekładało się to na popularność szkoły oraz pomagało w odbudowie tożsamości naszego liceum. Jesteśmy w trakcie transformacji. Mniej więcej w połowie drogi, by stać się szkołą modelową. Ilość szkoleń, kursów, webinarów jest olbrzymia i każdemu dała się we znaki. Jednak patrząc na korzyści, jakie mogą nam przynieść - możemy stwierdzić, że warto.
Z jednej strony pozyskujemy sprzęt, którego nam brakuje, z drugiej – uczymy się nowych technologii, efektywniejszych metod pracy, budowania pozytywnych relacji, a przede wszystkim innego spojrzenia na szkolną rzeczywistość. To wszystko daje nam nadzieję, że mimo niełatwej sytuacji oświaty w naszym kraju – mamy dużą szansę, że wspólnie – nauczyciele, uczniowie i rodzice, pod życzliwym okiem włodarzy naszego powiatu – odbudujemy markę „brzeskiego Kopernika”. Sprawimy, że warunki i atmosfera będą przyciągać kolejne roczniki, a absolwenci będą chętnie wracać tu nie tylko wspomnieniami.
Za tę pracę pełną zaangażowania serdecznie dziękuję nauczycielom, uczniom, pracownikom szkoły, administracji i obsłudze, którzy pracując niejako „w tle” zapewniają nam wszystkim optymalne warunki pracy i nauki. Dziękuję organowi prowadzącemu za „dyskretne wsparcie” i życzliwą pamięć. Liczymy, że uda się nam zrealizować wspólne ambitne plany, których nie pokrzyżują czynniki zewnętrzne.
Dziękuję wszystkim rodzicom, którzy coraz mocniej włączają się w działania liceum i wspierają nas nie tylko finansowo, ale także organizacyjnie. Pomogli nam w zakupie sprzętu nagłaśniającego, transformacji przestrzeni szkolnych, organizacji wyjazdów na konkursy, pomocy dla uczniów z Ukrainy, którzy kończą w dniu dzisiejszym naukę w oddziałach przygotowawczych.
Wszystkim uczniom z Ukrainy dziękujemy za wspólną naukę, za zaufanie i przyjaźń. Mamy nadzieję, że choć dobrze nam razem, już wkrótce będziecie się cieszyć wolnością waszej ojczyzny.
Ми хочемо подякувати всім студентам з України за те, що разом навчаємось, за довіру та дружбу. Ми сподіваємося, що, хоча нам добре разом, ви незабаром насолодитеся свободою своєї країни.
A теперь - для тех из вас, чей родной язык русский, но чьи сердца синие и жёлтые:
Мы благодарим всех студентов из Украины за совместное обучение, за доверие и дружбу. Мы надеемся, что хотя нам и хорошо вместе, вы скоро насладитесь свободой своей страны.
Na koniec chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim za ten rok – trudny, ale niosący nadzieję, rok, który daje nam poczucie, że – tak jak głosi nasze motto - razem możemy sięgnąć gwiazd.

Szczęśliwych wakacji!

Ryszard Ostrowski
Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego
im. Mikołaja Kopernika w Brzesku

 


Radosnych Świąt!

Niech z betlejemskiej gwiazdy
spadnie blasku kropla
na serca pogubione,
zimne – na kształt sopla.
Niech je siankiem rozpachni
i choinką zieloną,
kolorowym światełkiem
niech Wam dusze zapłoną
i niech nigdy już więcej
nie pogrążą się w mroku,
a Bóg łaską niech darzy
wszystkich w tym Nowym Roku!

Najserdeczniejsze życzenia składa 
Dyrekcja wraz z całą społecznością
Liceum Ogólnokształcącego
im. Mikołaja Kopernika w Brzesku


Drodzy uczniowie, nauczyciele, rodzice.

Rozpoczynamy nowy rok szkolny -niestety ciągle w reżimie sanitarnym. Po roku pracy zdalnej i hybrydowej spotykamy się w nowej szkolnej rzeczywistości. Aby ta rzeczywistość była dla wszystkich przyjazna - apelujemy do tych, którzy jeszcze nie zostali zaszczepieni, aby jak najszybciej tego dokonali ze względów bezpieczeństwa własnego i innych. Wychowawcy będą o tym z Wami rozmawiać i wyjaśniać wszelkie wątpliwości. Świadomość tego, że wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły są zaszczepieni - ułatwi nam organizację pracy, spotkań, imprez i wycieczek. Wtedy obowiązują dużo mniejsze ograniczenia.

Ten rok jest dla nas szczególny, gdyż Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku zakwalifikowało się do elitarnego grona "szkół modelowych" województwa małopolskiego. Rozpoczynamy realizację projektu HUMINE  z Małopolskim Laboratorium Edukacji Cyfrowej. Będziemy wspólnie zmieniać naszą szkołę tak, aby nauka była w niej nie tylko efektywna, ale inspirująca, przyjemna i ciekawa. Będziemy wdrażać sposób nauczania określany angielskim skrótem STEAM - stawiający na naukę projektową, konsolidującą pięć kluczowych bloków tematycznych: naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę. Będziecie kształcić i rozwijać „kompetencje przyszłości”, poszukiwać innowacyjnych i niekonwencjonalnych rozwiązań, podejmować rozważne ryzyko, angażować się w eksperymentalne uczenie się i twórcze rozwiązywanie problemów. Będziecie współpracować w zespołach i aktywnie uczestniczyć w procesach twórczych. Będziecie kręcić filmy, programować roboty, obsługiwać drukarkę 3D. Nabywane kompetencje będą uniwersalne, przydatne niezależnie od zawodu, jaki będziecie wykonywać w przyszłości. Przez najbliższe dwa - trzy lata przeprowadzimy wspólnie z wami i rodzicami, pod okiem ekspertów, modernizacyjne zmiany, które dotyczyć będą dydaktyki, organizacji szkoły, jej infrastruktury cyfrowej, a także rearanżacji przestrzeni. Nauczyciele będą się szkolić w celu zmiany metod pracy na bardziej atrakcyjne. Zostaną wprowadzone lekcje z wykorzystaniem metody projektu, gamifikacji czy "odwróconej klasy".

Zapewnimy dostęp do Internetu w całym budynku dla uczniów i kadry, przearanżujemy przestrzenie szkolne pod kątem ich dostosowania do potrzeb dydaktyki angażującej uczniów oraz większego komfortu pracy i nauki. Będziemy zmieniać otoczenie szkoły tak, aby można było wyjść z lekcjami poza mury budynku. Zakupimy pakiety sprzętu cyfrowego, oprogramowania, pomocy dydaktycznych oraz licencji na korzystanie z platform edukacyjnych. Zmienimy zapisy statutowe i regulaminy pod kątem umożliwienia całościowych przekształceń. Będziemy poszerzać samorządność uczniowską przez różne działania, a w szczególności - przez wdrożenie tzw. "Budżetu uczniowskiego". Zbudujemy skuteczną komunikację z rodzicami i zaangażujemy w proces transformacji szkoły.

Jeżeli wszyscy podejdziemy do tego odpowiedzialnie - jest duża szansa, że w ciągu najbliższych lat, nasze liceum stanie się nie tylko jedyną w powiecie "szkołą modelową", ale także miejscem, do którego będziemy chętnie przychodzić, z którym będzie żal się rozstać i do którego będzie się po latach wracać. Dbajmy o dobra atmosferę w szkole, kształtujmy właściwe relacje, bądźmy dla siebie życzliwi, pomocni i odpowiedzialni. Dbajmy o bezpieczeństwo i szanujmy sprzęt szkolny.

Życząc Wam przede wszystkim zdrowia i wszelkiej pomyślności w tym nowym roku szkolnym - zachęcam do aktywności nie tylko w nauce, ale także w rozwijaniu swoich uzdolnień i talentów.

Ryszard Ostrowski
Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego
im. Mikołaja Kopernika w Brzesku


user.png     Wicedyrektor: Anna Golec-Kopeć