Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najnowsze galerie

Zobacz też

Starostwo Powiatowe w BrzeskuBiuletyn Informacji PublicznejKuratorium Oświaty w KrakowieUniwersytet Pedagogiczny w KrakowieUniwersytet Papieski w Krakowiedeklaracja-dost.jpgCentralna Komisja EgzaminacyjnaOkręgowa Komisja EgzaminacyjnaOśrodek Rozwoju Edukacji

Social Media

Facebook 

Szkoła Dialogu

Szkoła Dialogu 2021szk-dialogu2020.jpgszkoła dialogu 2019szkoła dialogu 2018szkoła dialogu 2017szkoła dialogu 2016

Znak Jakości

Tarcza Jakości - Brązowa Szkoła w Rankingu Perspektywy

Szkolny Klub Debat Oksfordzkich


Szkolny Klub Debat Oksfordzkich


Od października 2019 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika mają możliwość uczestniczenia w warsztatach poświęconych debacie oksfordzkiej. W ramach regularnych spotkań młodzież nie tylko uczy się zasad debatowania, ale też ćwiczy elementy wystąpień publicznych: radzenia sobie ze stresem, pisania przemówień, konstruowania mów oraz budowania właściwej argumentacji. Zajęcia te realizowane są dzięki przystąpieniu Liceum Ogólnokształcącego do Projektu Szkolnych Klubów Debat Oksfordzkich, który jest realizowany w 16. szkołach w Polsce przez Fundację Projekty Edukacyjne  i Krakowskie Stowarzyszenie Mówców. W kolejnym semestrze planowana jest otwarta debata oksfordzka przy udziale publiczności, a finalnie po zakończeniu warsztatów, udział w Turnieju SKDO w Katowicach.

 Koordynatorkami Projektu są p. Bernadeta Styczeń i p. Agata Marek.  


„Mówić – to mało, trzeba mówić do rzeczy” - otwarta debata oksfordzka w brzeskim Liceum

Od września 2019 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika realizowany jest projekt, którego celem jest szerzenie debaty oksfordzkiej jako narzędzia edukacyjnego. W ramach tego projektu w szesnastu szkołach w całej Polsce zostały utworzone Szkolne Kluby Debat Oksfordzkich. Także w naszej szkole powołano do istnienia taki Klub, który skupia młodzież z siedmiu klas licealnych – 1AO, 1BO, 1G, 1GO, 2A, 2B i 2G. Do tej pory młodzież uczestniczyła już w dziewięciu (z dwunastu planowanych) warsztatach prowadzonych przez wykwalifikowanego trenera z zakresu debat oksfordzkich i wystąpień publicznych - Panią Magdalenę Wajdę

Warsztaty obejmowały następujące zagadnienia: zasady debaty oksfordzkiej, naukę kulturalnej dyskusji i właściwej argumentacji, komunikację werbalną i niewerbalną, debatancką strategię, pisanie przemówień, przygotowywanie mów oraz dress code w wystąpieniach publicznych. Projekt zakończony będzie turniejem debat oksfordzkich,  który zostanie zorganizowany w Katowicach we wrześniu 2020 roku.                  

Debata oksfordzka należy do najbardziej sformalizowanych form dyskusji. Biorą w niej udział dwa czteroosobowe zespoły: Propozycja i Opozycja. Zespoły ustalają bądź losują swoją przynależność do poszczególnych grup. Debatę organizuje i prowadzi Marszałek, który udziela głosu, dyscyplinuje mówców przekraczających czas wystąpienia, dba o spokój i kulturalny przebieg spotkania. W przypadkach wyjątkowych Marszałek ma prawo wyprosić z sali uczestników niestosujących się do zasad. Marszałkowi pomaga Sekretarz, który informuje mówców o czasie pozostałym im na wystąpienia. Mówcy broniący i oponujący tezę występują na przemian. Długość wystąpień jest ściśle określona. O tym, czyja argumentacja była bardziej przekonująca decyduje jury - Loża Mędrców.

Debaty oksfordzkie są formą poszerzenia i pogłębienia wiedzy. Tezy debat dotyczą problemów, które mogą wzbudzać wiele emocji, są żywo komentowane i niejednokrotnie kontrowersyjne. Jednak dzięki tej metodzie uczestnicy mają możliwość nauczyć się patrzeć na zagadnienia z wielu stron, samodzielnie myśleć, budować spójną  i logiczną argumentację, występować publicznie, słuchać innych, brać odpowiedzialność za swoje słowa oraz szanować swoich rozmówców. 

20 lutego w świetlicy szkolnej odbyła się otwarta debata oksfordzka. Formalne zasady dyskusji  objaśniali zgromadzonej publiczności : Magdalena Piech i Leon Petruńko.         

Teza spotkania brzmiała: Świat bez Internetu byłby lepszy. Grupę Propozycji (broniącej tezy) reprezentowali: Wiktoria Szostak z kl. 1BO, Milena Kuta z kl. 1AO, Leon Petruńko z kl. 2A oraz Gabriela Styrna z kl. 1G. W Grupie Opozycji (obalającej tezę) swoje mowy przedstawili: Filip Drytko i Gabriela Kozdrój z kl. 1GO oraz Wiktoria Kutek i Karol Kubala z kl. 1AO.

Do Loży Mędrców zostali zaproszeni: Pan Patryk Połeć – absolwent Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, Natalia Lis, Amelia Wielgosz i Eliza Zelek z kl. 1BO oraz Alina Zając z kl. 2B, których zadaniem była ocena debaty. Pierwsza otwarta debata Szkolnego Koła Debat Oksfordzkich Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika prowadzona była przy publiczności z klas: 1AO i 3G LO oraz 1RT z Technikum.

Loża Mędrców po wnikliwej analizie poszczególnych wystąpień zadecydowała, że zwyciężyła drużyna Propozycji. Wszystkim, którzy wzięli udział w debacie gratulujemy ciekawych i inspirujących do przemyśleń wystąpień.