Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najnowsze galerie

Zobacz też

Starostwo Powiatowe w BrzeskuBiuletyn Informacji PublicznejKuratorium Oświaty w KrakowieUniwersytet Pedagogiczny w KrakowieUniwersytet Papieski w Krakowiedeklaracja-dost.jpgCentralna Komisja EgzaminacyjnaOkręgowa Komisja EgzaminacyjnaOśrodek Rozwoju Edukacji

Social Media

Facebook 

Szkoła Dialogu

Szkoła Dialogu 2021szk-dialogu2020.jpgszkoła dialogu 2019szkoła dialogu 2018szkoła dialogu 2017szkoła dialogu 2016

Znak JakościSzkoła Dialogu 2017


"Znamy Wasze imiona"

Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku zorganizował pierwszą edycję konkursu, którego głównym celem jest przywracanie pamięci o przedwojennej, żydowskiej społeczności Brzeska – poznanie jej historii i tradycji, wkładu i miejsca w dziejach naszego miasta oraz poznanie historii konkretnych osób i rodzin czy miejsc. Patronat honorowy nad konkursem sprawował burmistrz Brzeska Pan Grzegorz Wawryka.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w sali obrad brzeskiej Rady Miasta. Spotkanie poprowadziła pomysłodawczyni konkursu Pani Anna Brzyska. Wszyscy zgromadzeni mieli okazję wysłuchać wyjątkowych gości: Pana Dova Landaua i Pana prof. Johnathana Webera. Profesor Johnathan Weber - wykładowca w Oxford i UJ, współtwórca Żydowskiego Muzeum Galicja, członek Międzynarodowej Rady Żydowskiej wygłosił niezwykle ciekawy wykład poświęcony historii Żydów w Polsce i wielowiekowej wspólnej z Polakami koegzystencji. Specjalnie na uroczystość z Izraela przybył Pan Dov Landau, który urodził się i wychował w Brzesku. W chwili wybuchu II wojny światowej miał 11 lat. Przeżył pięć obozów koncentracyjnych i marsz śmierci. Te bardzo poruszające wspomnienia będą dla uczestników niezapomnianą lekcją historii.

Do konkursu zostało zgłoszonych siedem prac uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika, które zostały ocenione przez jury konkursowe: p. Annę Brzyską i p. Jerzego Wyczesanego. Nagrodę główną uzyskali Magdalena Borowiec i Dawid Czaja - uczniowie klasy 1G. Nagrody dla zwycięzców – tablety ufundował burmistrz Grzegorz Wawryka.

Wszyscy biorący udział w konkursie także otrzymali nagrody: z klasy 1 G - Natalia Rojek, Dawid Reczek, Dariusz Piotr Sapeta, z klasy 2G - Kacper Put i Rafał Kargol, a z klasy 2C - Kinga Zydroń i Weronika Płaneta.

Dodatkową nagrodą dla konkursowiczów będzie wyjazd do krakowskiej dzielnicy Kazimierz i Żydowskiego Muzeum Galicja w dniu 5. kwietnia.

Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Bernadetta Styczeń, p. Jolanta Krokosz i p. Agata Marek.


Rozstrzygnięcie Konkursu "Znamy Wasze imiona"

Do konkursu zostało zgłoszonych siedem prac uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika, które zostały ocenione przez jury konkursowe: p. Annę Brzyską i p. Jerzego Wyczesanego. Nagrodę główną uzyskali Magdalena Borowiec i Dawid Czaja - uczniowie klasy 1G. Nagrody dla zwycięzców – tablety ufundował burmistrz p. Grzegorz Wawryka, który sprawował honorowy patronat nad konkursem.

Wszyscy biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni: z klasy 1 G - Natalia Rojek, Dawid Reczek, Dariusz Piotr Sapeta, z klasy 2G - Kacper Put i Rafał Kargol,  a z klasy 2C - Kinga Zydroń i Weronika Płaneta. Dodatkową nagrodą dla konkursowiczów będzie wyjazd do krakowskiej dzielnicy Kazimierz i Żydowskiego Muzeum Galicja w dniu 5. kwietnia.

Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Bernadeta Styczeń, p. Jolanta Krokosz i p. Agata Marek.

Napisali o Nas: Urząd Miejski w Brzesku


Mosty zamiast murów – międzypokoleniowe spotkanie w PCE

MOSTY ZAMIAST MURÓW to tytuł konferencji podsumowującej projekt „Szkoła Dialogu”, a zarazem międzypokoleniowego spotkania z historią brzeskich Żydów. Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy Biblioteki Pedagogicznej, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 i Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku, a także Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego UJ. W przekonaniu organizatorów nie można budować tożsamości narodowej i kulturowej bez pamięci o historii społeczności polskiej i żydowskiej, które zamieszkiwały obok siebie przez pokolenia.

„Szkoła Dialogu” to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami, którego celem było poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach programu młodzież odkrywała przedwojenną historię ludności żydowskiej w swoim mieście, a następnie przygotowała projekt, który miał na celu jej upamiętnienie. W realizację włączyła się również grupa uczniów brzeskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika pod kierunkiem Bernadety Styczeń i Agaty Marek.

Ich działania przyniosły liczne owoce, wyzwalając efekt domina - prezentacja efektów projektu stała się okazją do kolejnych spotkań i wydarzeń.

Zapisy przedwojennych wspomnień, prowadzone przez panią Agatę Marek z uczniami, prawdopodobnie już wkrótce zostaną udostępnione w Centralnym Archiwum Tradycji Lokalnej. W Bibliotece Pedagogicznej otwarto wystawę „Mowa kamieni”. Cykl wyjątkowych fotografii autorstwa Bogusława Hajduka przedstawia niszczejące macewy z cmentarza żydowskiego w Brzesku. Następnie w Klubie Przyjaciół Książki odbyło się spotkanie poświęcone współczesnej literaturze żydowskiej. Ciekawostką jest, że poinformowany o nim Edgar Keret przesłał członkom Klubu pozdrowienia i nagranie z fragmentem czytanej przez siebie książki.

Zwieńczeniem tych działań stał się pomysł międzypokoleniowego spotkania - młodzieży, seniorów oraz innych osób zainteresowanych projektem.

Pierwszą część konferencji wypełnił wykład pani Agnieszki Kani z CBEiKU UJ na temat budowania tożsamości narodowej i kulturowej w duchu tolerancji. Doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprezentowała projekty, w które mogą włączyć się nauczyciele i uczniowie, a także omówiła kilka bardzo ciekawych książek wspierających kształtowanie otwartości na inne kultury. Następnie pani Bernadeta Styczeń przedstawiła ścieżkę przystąpienia szkoły do projektu, postawione cele i założenia.

Po tym wprowadzeniu odbyła się projekcja filmu „Briegel – śladami brzeskich Żydów”, zrealizowanego przez uczniów w szkolnym studiu telewizyjnym. Film, we wzruszających scenkach z życia w przedwojennym Brzesku, ożywia świat zniszczony przez holokaust.

W drugiej części spotkania przyszedł czas na refleksję. Uczniowie dzielili się bardzo dojrzałymi spostrzeżeniami na temat sensu tego typu działań i znaczenia, jakie miał dla nich udział w projekcie. Eksperci – państwo Anna Brzyska, Olga Danek i Jerzy Wyczesany zwrócili uwagę na konieczność i sposoby wychowania w duchu tolerancji. W końcu zastanawiano się nad możliwością odbudowy mostów, sięgając do wspomnień tych, którzy pamiętają wielokulturowy świat przedwojenny: księdza Franciszka Kostrzewy, prof. Mieczysława Dyląga oraz pana Franciszka Kubali.

Czy spotkanie pozwoliło wysnuć jednoznaczne wnioski? Pozostawiamy to do indywidualnej oceny. Najcenniejszą wartością wydaje się otworzenie dyskusji wokół naszego stosunku do przedwojennej historii Brzeska oraz wartości, jaka tkwi w tego rodzaju działaniach edukacyjnych.

Podsumowanie projektu „Szkoła dialogu” oraz międzypokoleniowe spotkanie z historią brzeskich Żydów. Organizatorzy – Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie, Filia w Brzesku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego UJ w Krakowie, Powiatowe Centrum Edukacji w Brzesku. Fot. Bogusław Hajduk.

GALERIA

GALERIA 2

Mosty zamiast murów – wielopokoleniowe spotkanie z historią brzeskich Żydów

Wywiad nagrany w Szkolnym Studiu Telewizyjnym z P. Mieczysławem Dylągiem – emerytowanym nauczycielem Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzesku, dotyczący wspomnień ukrywania Żydów w jego rodzinnym domu w Leksandrowej w czasie wojny


27 października br. młodzież Liceum Ogólnokształcącego im M. Kopernika spotkała się z przedstawicielami społeczności żydowskiej z Nowego Jorku. Podczas warsztatów integracyjnych uczestnicy spotkania rozmawiali o swoich rodzinach, zainteresowaniach, podobieństwach, różnicach, historii i szkole. Zaprosiliśmy także naszych gości na spacer po Brzesku, by pokazać im miejsca, w których mieszkali, pracowali, uczyli się i modlili przedwojenni brzescy Żydzi. Byliśmy również na cmentarzu żydowskim. Wydaje się, że razem zbudowaliśmy kolejny most życzliwego dialogu, serdeczności i pamięci.

Świat stoi dla nas otworem – Szkoła Dialogu przyjęła gości z Nowego Jorku

Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika może się od zeszłego roku szkolnego szczycić wyjątkowym tytułem Szkoły Dialogu, który grupa uczniów i ich opiekunów zdobyła w ramach udziału w ogólnopolskim projekcie Forum Dialogu. Fundacja Forum Dialogu jest organizacją, która stara się wzbudzić wśród uczniów zainteresowanie lokalną historią i zwrócić uwagę na kulturę żydowską, która jest nieodłącznym elementem polskiej historii Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w bieżącym roku kontynuują działania podjęte w czasie ubiegłorocznego projektu i w ramach tych działań w ubiegły piątek, tj.27.10 gościli w szkole piętnastoosobową grupę mieszkańców Nowego Jorku wyznania mojżeszowego. W trakcie warsztatów integracyjnych oraz podczas spaceru po mieście szlakiem brzeskich Żydów młodzież rozmawiała ze swoimi gośćmi na różne tematy m.in. o rodzinach, zainteresowaniach, podobieństwach kulturowych, historii i o szkole. Bardzo dobra znajomość języka angielskiego umożliwiła uczniom sprawną konwersację. To spotkanie pokazało, że bez względu na wiek czy religię można nawiązać nić porozumienia i poznawać się nawzajem.

Artykuł w "Gazecie Krakowskiej": Żydzi z Nowego Jorku odwiedzili szkołę w Brzesku


Zobacz galerię