Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najnowsze galerie

Zobacz też

Starostwo Powiatowe w BrzeskuBiuletyn Informacji PublicznejKuratorium Oświaty w KrakowieUniwersytet Pedagogiczny w KrakowieUniwersytet Papieski w Krakowiedeklaracja-dost.jpgCentralna Komisja EgzaminacyjnaOkręgowa Komisja EgzaminacyjnaOśrodek Rozwoju Edukacji

Social Media

Facebook 

Szkoła Dialogu

Szkoła Dialogu 2021szk-dialogu2020.jpgszkoła dialogu 2019szkoła dialogu 2018szkoła dialogu 2017szkoła dialogu 2016

Znak JakościSzkoła Dialogu 2021

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Auschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady - stał się międzynarodowym symbolem pamięci. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Społeczność szkolna brzeskiego Liceum Ogólnokształcącego, noszącego tytuł Szkoły Dialogu, uczciła pamięć żydowskich mieszkańców naszego miasta, zapalając znicze przy pamiątkowej tablicy.


Odpowiedzialni za pamięć...

Uczniowie LO im M. K w Brzesku dołączyli do ogólnopolskiej Akcji Żonkil upamiętniającej 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Akcja Żonkile realizowana 19 kwietnia 2021r. w brzeskiej Bibliotece Publicznej oraz Liceum Ogólnokształcącym umożliwiła uczniom z kl. 1A i 2AO uczestnictwo w lekcjach online poświęconych pamięci brzeskich Żydów. Młodzież miała okazję poznać najważniejsze zagadnienia związane z wojenną historią Żydów w Brzesku, realiami życia w getcie oraz jego likwidacją. Przedstawione zostały także różne inicjatywy podejmowane przez stowarzyszenia i osoby indywidualne mające na celu utrwalenie historii nieobecnych już mieszkańców naszego miasta.

Serdecznie dziękujemy Pani Leokadii Rudek za spotkanie z młodzieżą i przeprowadzenie zajęć.

Polecamy opublikowany na stronie PiMBP przewodnik: Briegel - przeszłość i teraźniejszość i zachęcamy do odwiedzenia tych miejsc.

PREZENTACJA


3. października 2021r.uczennice i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika wraz z dyrektorem i wychowawcami wzięli udział w Marszu Pamięci, który po raz kolejny odbył się w Brzesku w 79. rocznicę likwidacji brzeskiego getta. Znaczenie tej uroczystości podkreślali w swoich wystąpieniach zaproszeni goście z Polski, Izraela i Stanów Zjednoczonych, wśród nich Pan Ryszard Ostrowski – dyrektor naszego Liceum. W swoim przemówieniu podkreślił, jak wielką rolę w życiu każdego człowieka i społeczeństwa odgrywają takie wartości jak: dialog, pamięć i historyczna świadomość. Pełny tekst wystąpienia TUTAJ

W tegorocznym Marszu Pamięci uczestniczyli także: przedstawicielka ambasady Izraela w Polsce Pani Irit Yakhnes, potomkowie pięciu żydowskich rodzin, krakowski rabin Eliezer Gurary oraz  przedstawiciel Urzędu Miasta w Brzesku - wiceburmistrz - Pan Grzegorz Brach. Dużą grupę stanowiła młodzież naszego Liceum oraz kilku innych szkół. Nie zabrakło też mieszkańców Brzeska, którzy w ciszy i wielkim skupieniu podążali za uczniami, niosącymi polskie i izraelskie flagi. Ważnymi momentami podczas Marszu było złożenie kwiatów w miejscach upamiętniających żydowskie Ofiary II wojny światowej oraz odsłonięcie macewy Henocha Klapholza – zasłużonego dla Brzeska w latach 1898 – 1906 burmistrza i współtwórcy szkoły, która dała początek historii naszemu Liceum.  

Inicjatorką i koordynatorką uroczystości była Pani Anna Brzyska – tegoroczna laureatka Nagrody imienia ks. Stanisława Musiała i założycielka Stowarzyszenia „Pamięć i Dialog. Wspólna Historia”.          

Młodzież naszego Liceum od kilku lat współpracuje ze Stowarzyszeniem i pomaga przy organizacji Marszu Pamięci – m.in.porządkuje cmentarz żydowski, tworzy punkty informacyjne podczas uroczystości oraz występuje w pocztach sztandarowych. W tym roku, korzystając z pomocy Pani Anny Brzyskiej, licealistki: Julia Pajor i Julita Rzenno nawiązały kontakt z Panią Moniką Dugot - praprawnuczką Henocha Klapholza, mieszkającą w USA i przeprowadziły  z nią wywiad. Rozmowa w wersji angielskojęzycznej została zarejestrowana i można ją odtworzyć w podanym tutaj LINKU.

Warto podkreślić, że każdego roku w upamiętnianiu rocznicy likwidacji brzeskiego getta bierze udział coraz więcej młodzieży, która jest świadoma własnej roli w procesie tworzenia otwartego, przyjaznego i tolerancyjnego świata.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na stronie: Bochnia Brzesko Z Bliska - relacja z wydarzenia oraz Fotorelacja z wydarzenia - Krzysztof Flesz


Szkoła Dialogu zapaliła na cmentarzu żydowskim Światełka Pamięci.

1 listopada jest dniem, w którym przywołujemy we wspomnieniach i modlitwach tych, którzy odeszli. Młodzież naszego Liceum w przeddzień Święta Zmarłych uczciła pamięć ludzi, których indywidualne i zbiorowe mogiły znajdują się na cmentarzu żydowskim. Młodzież z klasy 2A posprzątała miejsca wokół grobów oraz zapaliła znicze. Pamięć wszystkich Zmarłych licealiści uczcili chwilą ciszy.