Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najnowsze galerie

Zobacz też

Starostwo Powiatowe w BrzeskuBiuletyn Informacji PublicznejKuratorium Oświaty w KrakowieUniwersytet Pedagogiczny w KrakowieUniwersytet Papieski w Krakowiedeklaracja-dost.jpgCentralna Komisja EgzaminacyjnaOkręgowa Komisja EgzaminacyjnaOśrodek Rozwoju Edukacji

Social Media

Facebook 

Szkoła Dialogu

Szkoła Dialogu 2021szk-dialogu2020.jpgszkoła dialogu 2019szkoła dialogu 2018szkoła dialogu 2017szkoła dialogu 2016

Znak JakościSzkoła Dialogu 2016


Projekt – „Szkoła Dialogu” w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Brzesku

"Szkoła Dialogu” to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez warszawską Fundację Forum Dialogu Między Narodami. Jego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce, a także pokazanie ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Projekt ten uzyskał patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz rekomendację Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zainteresowani projektem uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z klas: 1A – Wiktoria Bąk, Gabriela Gibała, Karolina Gurgul, Gabriela Idzik, Agnieszka Kłusek, Kamila Kołodziej, Bernadeta Marchut, Weronika Repetowska; 1G – Magdalena Borowiec, Dawid Czaja, Mikołaj Kądziołka, Athena Myers, Franciszek Podłęcki, Natalia Rojek, Jakub Zięba; 2C –Weronika Radecka, Bartosz Faron, Kinga Grzesik, Agata Holik, Anna Pabian, Weronika Płaneta, Patrycja Skalska, Marta Strzesak, Anita Tekiela, Oliwia Zawadzka - poznawali historię „starszych braci w wierze” przy wsparciu trenerek Forum Dialogu: Pani Małgorzaty Kruszewskiej i Pani Soni Ruszkowskiej . W ramach cyklu zajęć warsztatowych, trwających od września do grudnia 2016roku, młodzież miała okazję nie tylko zgłębić wiedzę, ale także przygotować projekt wycieczki upamiętniającej życie społeczności żydowskiej w przedwojennym Brzesku. Pomocą w poszerzaniu wiedzy dotyczącej życia codziennego brzeskich Żydów służył uczniom Pan Jerzy Wyczesany – ekspert od lokalnej historii.

Systematyczna praca i zaangażowanie młodzieży zaowocowały przygotowaniem wycieczki ph. „Briegel wspomnienie naszego miasta”, która odbyła się 2 grudnia 2016r. Licealiści w obecności Pani Marii Góry - dyrektor ZSP nr 1, Pana Grzegorza Wawryki – burmistrza miasta oraz przedstawicieli władz lokalnych a także pracowników placówek kulturalnych, przedstawicieli mediów oraz mieszkańców Brzeska zaprezentowali zdobytą w ostatnich miesiącach wiedzę. Młodzież nie tylko opowiedziała o miejscach, gdzie znajdowały się: synagoga, mykwa, dziewczęcy heder, targ, cmentarz żydowski, ale także odegrała tematyczne scenki. Spacer, który zakończył się na cmentarzu żydowskim recytacją słów Antoniego Słonimskiego: „..nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek..” był swoistym apelem i wołaniem o pamięć dla tych ludzi, którzy przed wojną stanowili ponad połowę brzeskiej społeczności.

Dzięki uczniom z klasy 2G: Rafałowi Kargolowi, Weronice Motak, Jakubowi Pabijanowi, Kacprowi Putowi i Dominice Sowie dokonano nagrania i montażu filmowego całego przedsięwzięcia.

Utrwalone na nośnikach elektronicznych działania młodzieży oraz dokumentacja potwierdzająca podjęte inicjatywy będzie stanowić pakiet konkursowy oceniany przez Fundację Forum Dialogu w ramach ogólnopolskiego konkursu.

Wszyscy zaangażowani w realizację projektu wraz z opiekunami, a także z przedstawicielami samorządu lokalnego zostali zaproszeni na Galę Szkoły Dialogu, która odbędzie 3 marca 2017 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Inicjatorkami i koordynatorkami projektu są Panie - Bernadeta Styczeń i Agata Marek.

O realizacji projektu napisali:

  1. BIM 2016 nr 12 s.
  2. Wielgosz Z.: http://tarnow.gosc.pl/gal/spis/3579658.Sladami-brzeskich-Zydow
  3. Wielgosz Z.: http://tarnow.gosc.pl/doc/3579654.Slub-i-grob


Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku otrzymało tytuł SZKOŁY DIALOGU!

Na Galę do Teatru Wielkiego przybyli Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, Ambasador Australii Paul Wojciechowski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, Rabin Stas Wojciechowicz z Synagogi i Centrum Społeczności Postępowej „Ec Chaim”, a także przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, oraz Henryk Wujec, przewodniczący Rady Fundacji Forum Dialogu, a także specjalni goście z USA i Australii.

W tym roku gościem specjalnym była Samantha Britt amerykańska śpiewaczka operowa i aktorka, która wykonała utwory: „Du szajnst wi di zun”, „Zol noch zajn szabes” oraz arię "Je veux vivre" z opery „Romeo i Julia". Rodzina Samanthy pochodziła z Radomia i cudem ocalała z Holocaustu, a po wojnie wyemigrowała do Ameryki. Niezwykle wzruszającym momentem było wystąpienie Esther Pinskier urodzonej w Warszawie, ocalałej z Holokaustu, obecnie mieszkającej w Australii. W zeszłym roku powróciła do Polski, by uczcić swoje 90 urodziny wraz z przedstawicielami Fundacji Forum Dialogu. W tym roku przyjechała specjalnie na Galę, by osobiście pogratulować uczniom ich zaangażowania i pracy na rzecz budowania mostów pomiędzy naszymi społecznościami. Wielu z uczestniczących w Gali zapamięta Jej przesłanie: „przyszłość zależy od ciebie”.

Ogłoszony przez Marcina Mellera wynik konkursu był dla brzeskich licealistów ogromnym wyróżnieniem. Znaleźli się w gronie finalistów wraz z trzynastoma innymi szkołami z całej Polski. Nagrody na deskach sceny narodowej w imieniu całej grupy projektowej odebrali: Weronika Radecka, Bernadeta Marchut i Franciszek Podłęcki. Uczniowie biorący udział w Gali: Wiktoria Bąk, Gabriela Gibała, Kamila Kołodziej, Weronika Repetowska, Gabriela Idzik, Oliwia Zawadzka, Marta Strzesak, Anita Tekiela, Weronika Radecka, Bartosz Faron, Kinga Grzesik, Weronika Płaneta, Jakub Zięba, Magdalena Borowiec, Dawid Reczek, Mikołaj Kądziołka, Szymon Miecznikowski, Jakub Sroka, Kacper Put, Jakub Pabijan, Rafał Kargol, Karolina Rzeźnik, Weronika Motak i Natalia Piekarska, chociaż nie zdobyli pierwszego miejsca, to mieli wielką satysfakcję, ponieważ ich praca została dostrzeżona i nagrodzona przez Jury konkursu. Po zakończonej Gali młodzież spędziła jeszcze kilka chwil z wszystkimi uczestnikami spotkania.

Chłopcy z klasy 2G zdążyli nagrać krótkie wywiady z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, Henrykiem Wujcem oraz Marcinem Mellerem. Korzystając z pobytu w stolicy grupa projektowa zwiedziła Muzeum Żydów Polskich - Polin. To najnowocześniejsze w Europie muzeum opowiadające o życiu i historii Żydów w Polsce, przedstawia w niezwykły sposób ponad tysiąc lat polsko – żydowskiego sąsiedztwa.

Od 3 marca 2017 r. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku nosi tytuł SZKOŁY DIALOGU.

Projekt koordynowały: p. Bernadeta Styczeń i p. Agata Marek

Gala Szkoła DialoguDyplom Szkoła Dialogu