Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najnowsze galerie

Zobacz też

Starostwo Powiatowe w BrzeskuBiuletyn Informacji PublicznejKuratorium Oświaty w KrakowieUniwersytet Pedagogiczny w KrakowieUniwersytet Papieski w Krakowiedeklaracja-dost.jpgCentralna Komisja EgzaminacyjnaOkręgowa Komisja EgzaminacyjnaOśrodek Rozwoju Edukacji

Social Media

Facebook 

Szkoła Dialogu

Szkoła Dialogu 2021szk-dialogu2020.jpgszkoła dialogu 2019szkoła dialogu 2018szkoła dialogu 2017szkoła dialogu 2016

Znak JakościSzkoła Dialogu 2019


Uczestnictwo młodzieży w kolejnej edycji konkursu „Znamy Wasze imiona” oraz udział w uroczystym podsumowaniu, w którym zostali nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie Szkoły Dialogu.

https://www.informatorbrzeski.pl/znamy-wasze-imiona-przywracanie-pamieci-o-przedwojennej-zydowskiej-spolecznosci-brzeska/

https://brzesko.ws/DesktopModules/Articles/ArticlesView.aspx?tabID=0&ItemID=10369&mid=10640


Uczestnictwo uczniów LO biorących udział w konkursie „Znamy Wasze imiona” w wycieczce do Krakowa (zwiedzanie Kazimierza i synagogi Remu oraz muzeum Galicja – zajęcia warsztatowe pt. „Polsko-żydowska mozaika”)


Warsztaty dla uczniów Szkoły Dialogu wprowadzające do spotkania z uczestnikami międzynarodowej wycieczki – „Szlakami Holokaustu”

Warsztaty integracyjne w szkole z gośćmi z USA – w programie spotkania:

  • rozmowy, wspólne zabawy oraz nauka piosenki pt. „Znamy Wasze imiona” autorstwa uczennic LO o brzeskich Żydach,
  • wizyta na cmentarzu żydowskim,
  • zwiedzanie miasta, poznawanie żydowskiej historii Brzeska.

Spotkanie było  prowadzone przez p. Olgę Szymańską – trenerkę Form Dialogu. Uczestnicy warsztatów pracowali w małych zespołach zadaniowych. Rozmowy prowadzone były w j. angielskim, ale  podczas zajęć licealiści nauczyli Amerykanów autorskiej piosenki pt.” Znamy wasze imiona”. Poznając zapomnianą historię brzeskich Żydów grupa uczniów skomponowała utwór poświęcony brzeskim Żydom, o których przez długie lata nikt nie pamiętał. Amerykanie zaśpiewali ją wraz z uczniami po polsku dwukrotnie - w szkole i na żydowskim cmentarzu.

Spotkanie polsko-amerykańskie było ciekawym doświadczeniem i dużym przeżyciem dla uczniów jak również  amerykańskich gości. Stanowiło wspaniałą okazję do wymiany  opinii, poglądów jak również pokazania, że w brzeskim  liceum młodzież spotyka się i  poznaje  ludzi z innych krajów Europy i świata, ucząc się  partnerskiego dialogu, szacunku oraz tolerancji dla innych kultur i religii. W ten sposób licealiści włączają się w  naprawianie świata. Tym razem zrobili to wspólnie z grupą starszych osób z USA, którzy z wielkim wzruszeniem patrzyli, jak uczniowie brzeskiego Liceum swoją otwartością życzliwością i dojrzałością tworzą mosty porozumienia i pokoju.

Ostatnim etapem spotkania było wspólne zapalenie zniczy i modlitwa na cmentarzu żydowskim. Dzięki p. Annie Brzyskiej Goście mogli na koniec  poznać Brzesko i zobaczyć te miejsca, które przed wojną należały do ludności żydowskiej. Spotkanie młodzieży LO z amerykańską grupą koordynowały p. Agata Marek i Bernadeta Styczeń.

http://dialog.org.pl/pl/wizyta-studyjna-w-polsce-2/


Spotkanie integracyjne ze studentami Uniwersytetu w Charlotte – wymiana doświadczeń uczniów Szkoły Dialogu z grupą studentów historii stosowanej Uniwersytetu w Charlotte.


Wspólne sprzątanie cmentarza żydowskiego

21 maja 2019 r. uczniowie klasy 1G Liceum Ogólnokształcącego spotkali się z grupą studentów historii stosowanej Uniwersytetu w Charlotte. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu Szkoła Dialogu. Program wizyty obejmował prezentację polskich i amerykańskich działań dotyczących odkrywania i poznawania historii swoich miast, były także rozmowy, warsztaty integracyjne oraz wspólne sprzątanie cmentarza żydowskiego. Amerykańscy studenci wraz ze swoimi Profesorami przyjechali do Brzeska po raz drugi i planują kolejną wizytę także w następnym roku. Tegoroczna integracja z młodzieżą LO zakończyła się wspólnym wykonaniem piosenki "Kocham Cię Polsko".


Kontynuacja Projektu „Zachować Pamięć”. Kolejny etap wymiany polsko-niemieckiej. Wyjazd młodzieży LO do Soltau. W programie wymiany wizyta w miejscach związanych z Holokaustem.

Program projektu obejmował m.in. zajęcia integracyjne, warsztaty edukacyjne, wycieczki do Muzeum Auschwitz - Birkenau i Krakowa oraz wspólne sprzątanie Cmentarza Żydowskiego w Brzesku. Ważnym elementem było również spotkanie grupy projektowej z Dyrektorem ZSP Nr 1 w Brzesku Panią Dorotą Jedlińską oraz marszałkami Liceum Ogólnokształcącego i posadzenie na dziedzińcu szkolnym drzewka przyjaźni.

Symbolem wspólnych intencji i działań stały się zrobione własnoręcznie przez grupę polską bransoletki przyjaźni w kolorach flag obydwu państw noszone na rękach przez uczniów i nauczycieli zaprzyjaźnionych szkół.  

Projekt "Porozumienie w różnorodności - to jest metoda" realizowany był w myśl zasady „Seite an Seite”(„Ramię w ramię")- są to słowa piosenki, którą przywitaliśmy grupę niemiecką w schronisku młodzieżowym, gdzie byliśmy zakwaterowani i która towarzyszyła nam przez cały czas trwania projektu. Najważniejszym celem wszystkich zadań wykonywanych przez uczniów były wspólne działania, które miały pokazać, iż porozumienie w różnorodności jest możliwe i wcale nie trudne, jeśli się tego chce. Staraliśmy się również utrwalić pamięć o tragicznej historii i ludziach zamordowanych podczas II wojny światowej. Niezapomnianym i pełnym wzruszeń przeżyciem dla wszystkich uczestników było z pewnością spotkanie podczas wycieczki edukacyjnej „Śladami Żydów Brzeskich” z ocalałym więźniem obozu Panem D. Landauem, który akurat w tym czasie przebywał w Brzesku. Jego słowa pełne ciepła i nadziei skierowane do młodych ludzi miały szczególny wydźwięk i znaczenie, tym bardziej, że następnego dnia mieliśmy w planie wizytę i warsztaty w miejscu, gdzie dokonano największej zbrodni ludzkości czyli na terenie byłego obozu KL Auschwitz Birkenau.

Dziękujemy Pani Annie Brzyskiej za to, że zapoznała nas z tą częścią historii Brzeska oraz za wspólne porządkowanie cmentarza żydowskiego, gdzie zapaliliśmy znicze i uczciliśmy minutą ciszy brzeskich Żydów. Nie ponosimy odpowiedzialności za to, co działo się na świecie podczas II wojny światowej, nie możemy odpowiadać za czyny naszych dziadków czy pradziadków. Nie jesteśmy w stanie zmienić przeszłości , ale to od nas zależy teraźniejszość i przyszłość. Właśnie dlatego musimy pamiętać, dbać o wzajemne zrozumienie i szacunek, żeby nie powtórzył się koszmar wojny.

W programie nie zabrakło miejsca na zwiedzanie zabytków naszego miasta związanych z historią rodziny Goetzów, które było możliwe dzięki zaangażowaniu i życzliwości pana Jerzego Wyczesanego oraz Pana Tomasza Florczyka, za co im bardzo dziękujemy.

Wycieczka do Krakowa i niestandardowe zwiedzanie tego miasta przy użyciu gry miejskiej „Espoto”, której przeprowadzenie umożliwił nam Instytut Goethego było ciekawym i cennym doświadczeniem, tym bardziej, że mieszane zespoły polsko- niemieckie musiały naprawdę dobrze ze sobą współpracować, aby rozwiązać szereg skomplikowanych zadań i zagadek związanych z Krakowem.

Zajęcia integracyjne, na które poświęciliśmy dużo czasu pokazały, jaką kreatywnością i chęcią współpracy wykazują się młodzi ludzie pochodzący z różnych krajów. Tak wiele od siebie nawzajem mogliśmy i nadal możemy się nauczyć. Grupa niemiecka z pewnością nie zapomni kursu tańca, jaki im zorganizowaliśmy, dzięki pomocy naszej nauczycielki Pani Moniki Klimczak, która w krótkim czasie nauczyła nas skomplikowanego układu do naszego narodowego tańca Poloneza.

Całości dopełniały wspólne wieczorne zabawy i niekończące się rozmowy przy użyciu języka angielskiego, niemieckiego, polskiego, a także mowy ciała.

W dniu pożegnania wszyscy byliśmy smutni, że to już koniec, ale nikt nie powiedział „Żegnaj na zawsze”. Jesteśmy pełni nadziei, że nasza przyjaźń przetrwa i nie możemy się doczekać naszego wyjazdu do Kolonii we wrześniu.

Koordynatorami wymiany byli: nauczycielki z Liceum Ogólnokształcącego im M. Kopernika w Brzesku: Dorota Woda i Anna Damasiewicz  oraz nauczyciele z  Kaiserin Theophanu Schule w Kolonii:  Georg Busch i Nora Heinzerling.


Uczestnictwo w Marszu Pamięci, który odbywa się co roku z okazji likwidacji brzeskiego getta (w tym roku 77 rocznica). Tak jak w ubiegłych latach przy polsko-izraelskich flagach stanęli uczniowie LO. W Marszu wzięli udział m.in.: Pan Tomasz Latocha – Burmistrz Brzeska, Miejski Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie „Pamięć i dialog. Wspólna historia”. Honorowymi gośćmi byli rabin Eliezer Gurary, prof. Jonathan Webber, Dov Landau oraz potomkowie brzeskich Żydów.

15 września po raz kolejny, w rocznicę likwidacji getta, ulicami naszego miasta przeszedł Marsz Pamięci. Młodzież uczciła pamięć poległych w czasie II wojny Żydów udziałem w uroczystości, a także pracą przy porządkowaniu mogił na cmentarzu żydowskim. Organizatorami uroczystości byli Pan Tomasz Latocha – Burmistrz Brzeska, Miejski Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie „Pamięć i dialog. Wspólna historia”. Honorowymi gośćmi byli rabin Eliezer Gurary, prof. Jonathan Webber, Dov Landau oraz potomkowie brzeskich Żydów. Społeczność naszej szkoły reprezentowali uczestnicy Projektu „Szkoła Dialogu” wraz z nauczycielami.

Udział w spotkaniu poświęconym żydowskim świętom oraz żydowskiej kuchni.

Udział w premierze filmu o życiu w przedwojennym Brzesku w Miejskim Ośrodku Kultury.

http://www.brzesko.pl/?p=79010

https://www.informatorbrzeski.pl/marsz-pamieci-w-77-rocznice-likwidacji-brzeskiego-getta-15-wrzesnia-2019-r/

https://bochniazbliska.pl/galeria/brzesko-mlodzi-i-starsi-przeszli-w-marszu-pamieci-zdjecia/

http://www.edukacja.powiatbrzeski.pl/aktualnosc/883,marsz-pamieci-77-rocznica-likwidacji-getta-w-brzesku