Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najnowsze galerie

Zobacz też

Starostwo Powiatowe w BrzeskuBiuletyn Informacji PublicznejKuratorium Oświaty w KrakowieUniwersytet Pedagogiczny w KrakowieUniwersytet Papieski w Krakowiedeklaracja-dost.jpgCentralna Komisja EgzaminacyjnaOkręgowa Komisja EgzaminacyjnaOśrodek Rozwoju Edukacji

Social Media

Facebook 

Szkoła Dialogu

szk-dialogu2020.jpgszkoła dialogu 2019szkoła dialogu 2018szkoła dialogu 2017szkoła dialogu 2016

Znak Jakości

Tarcza Jakości - Brązowa Szkoła w Rankingu Perspektywy

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży 2018

wymiana młodzieży baner


wymiana.png     Polsko-niemiecka wymiana młodzieży 2018

W dniach 21-25 września 2018 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Brzesku odbyła się polsko-niemiecka wymiana młodzieży. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z Gimnazjum w Soltau z Dolnej Saksonii oraz dwudziestoosobowa grupa brzeskich licealistów. Młodzież pod opieką nauczycieli realizowała projekt „Zachować Pamięć” współfinansowany przez Fundację Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Program projektu obejmował m.in. zajęcia integracyjne, warsztaty edukacyjne, wycieczki do Muzeum Auschwitz-Birkenau i na krakowski Kazimierz oraz wspólne sprzątanie Cmentarza Żydowskiego w Brzesku. Ważnym elementem było również spotkanie grupy projektowej z Dyrektorem ZSPnr1 w Brzesku Panią Dorotą Jedlińską i posadzenie na dziedzińcu szkolnym drzewka przyjaźni. Symbolem wspólnych intencji i działań stały się także czerwone sznureczki noszone na rękach przez uczniów i nauczycieli a także przez dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół.

Projekt „Zachować Pamięć” realizowany był w myśl zasady „Seite an Seite”(„Ramię w ramię"). Najważniejszym celem wszystkich zadań wykonywanych przez uczniów były wspólne działania, które miały utrwalić pamięć o tragicznej historii i ludziach zamordowanych podczas II wojny.

Pięciodniowy pobyt Niemców w Brzesku zakończyło spotkanie dyrektorów szkół: Pani Doroty Jedlińskiej i Pana Volkera Wrigge, podczas którego została podpisana umowa partnerska. Jej celem jest kontynuacja współpracy obu szkół, a także wspólne działania na rzecz promowania takich wartości i postaw jak: przyjaźń, tolerancja, dialog, wolność i pamięć. Polsko-niemiecka realizacja projektu „Zachować pamięć” stała się pierwszym i zapewne nie ostatnim etapem międzynarodowej edukacji prowadzonej w duchu przyjaźni i szacunku dla odmiennych poglądów, kultur i religii.

Koordynatorami wymiany byli: nauczycielki z Liceum Ogólnokształcącego im M. Kopernika w Brzesku: Dorota Woda i Bernadeta Styczeń oraz nauczyciele z Gimnazjum w Soltau: Michael Brammer i Mark Struckmann.


wymiana młodzieży     Polsko-niemiecka wymiana młodzieży 2018

Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku z tytułem „Szkoły Dialogu” przystępuje wspólnie ze szkołą z Niemiec do realizacji projektu „Zachować pamięć”.

W dniach 21-25 września 2018 będziemy gościć 20-osobową grupę uczniów z dwoma nauczycielami oraz Dyrektorem szkoły Gymnasium Soltau, aby wspólnie realizować założenia projektu „Zachować pamięć”, na który otrzymaliśmy dotację od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Ideą tego przedsięwzięcia jest wspólne poznawanie i badanie przeszłości oraz działania na rzecz wzajemnej integracji, która ma w przyszłości skutkować tworzeniem świata tolerancyjnego, wolnego od ksenofobii i przemocy. Promowanie wspólnych wartości, takich jak: poszanowanie praw człowieka, prawda historyczna, a także możliwość współistnienia kultur i religii jest podstawą wychowywania młodego pokolenia w duchu pokoju, dialogu i zgody. Podczas wizyty Gości z Niemiec będzie miało miejsce podpisanie umowy partnerskiej między szkołami.

Projekt koordynują nauczyciel języka niemieckiego p. Dorota Woda oraz nauczyciel języka polskiego p. Bernadeta Styczeń. Uczestniczyć w nim będzie młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.