Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najnowsze galerie

Zobacz też

Starostwo Powiatowe w BrzeskuBiuletyn Informacji PublicznejKuratorium Oświaty w KrakowieUniwersytet Pedagogiczny w KrakowieUniwersytet Papieski w Krakowiedeklaracja-dost.jpgCentralna Komisja EgzaminacyjnaOkręgowa Komisja EgzaminacyjnaOśrodek Rozwoju Edukacji

Social Media

Facebook 

Szkoła Dialogu

Szkoła Dialogu 2021szk-dialogu2020.jpgszkoła dialogu 2019szkoła dialogu 2018szkoła dialogu 2017szkoła dialogu 2016

Znak Jakości



Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych

2021-03-11 08:17
Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych

W poniedziałek 8 marca odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych, organizowane przez Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie we współpracy z fizykami z CERN z Genewy. W tych warsztatach wzięły udział grupy uczniów ze szkół w Polsce, Anglii i we Włoszech. Znaleźli się wśród nich również uczniowie naszej szkoły.

W tym roku zajęcia te zostały przeprowadzone zdalnie. Ich celem było wprowadzenie uczestników w zagadnienia związane z fizyką cząstek elementarnych oraz metodami badań, jakie wykorzystuje się w tej dziedzinie.

Wydarzenie rozpoczynały trzy wykłady, podczas których słuchacze mogli dowiedzieć się, czym charakteryzują się najbardziej podstawowe składniki materii oraz zapoznać się z budową i działaniem akceleratora, urządzenia umożliwiającego badania właściwości cząstek. Największym akceleratorem cząstek na świecie jest Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), znajdujący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN.

W dalszej części warsztatów mieliśmy za zadanie dokonać samodzielnej analizy danych pochodzących z eksperymentów przeprowadzanych w akceleratorze LHC. W tym celu korzystaliśmy ze specjalnego oprogramowania komputerowego. Celem analizy było poszukiwanie bozonu Higgsa, cząstki odkrytej w 2012 roku, która wyjaśnia istnienie masy. Inną cząstką, którą mogliśmy zaobserwować był bozon Z, który odpowiedzialny jest m.in. za zjawisko radioaktywności.

Warsztaty były bardzo ciekawe i z chęcią będziemy uczestniczyć w kolejnych edycjach tych zajęć.

Autorki: Julita Rzenno i Karolina Opoka