
Mateusz Konstanty odniósł duży sukces podczas finału Olimpiady Znajomości Afryki organizowanej przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Olimpiada miała strukturę trzystopniową. Pierwszy etap – szkolny – odbył się w ponad 1200 szkołach na terenie całej Polski i cieszył się ogromnym zainteresowaniem: wzięło w nim udział aż 16 tysięcy uczniów. Ci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki, zakwalifikowali się do kolejnego szczebla – eliminacji okręgowych, w których reprezentowali swoje województwa. Spośród około 1700 uczestników tego etapu wyłoniono 79 finalistów, którzy zostali zaproszeni na dzień 10 kwietnia br. do Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, by tam wziąć udział w finałowej rozgrywce o tytuł najlepszego znawcy Afryki w kraju.
Główne cele olimpiady to nie tylko popularyzacja wiedzy na temat kontynentu afrykańskiego, ale również zwrócenie szczególnej uwagi na zaangażowanie Polaków – zwłaszcza misjonarek i misjonarzy – w życie i rozwój lokalnych społeczności na tym obszarze. Wydarzenie to kładło także nacisk na budowanie postaw szacunku, otwartości i tolerancji wobec innych kultur oraz promowało wrażliwość społeczną wśród młodzieży.
Mateusz wśród finalistów został laureatem olimpiady, zajmując w tym gronie ósme miejsce. Dzięki temu osiągnięciu zyskał możliwość odbycia studiów na 20 wyższych uczelniach, w tym na 14 uniwersytetach, może również studiować na ponad 200 wybranych kierunkach studiów na tych uczelniach, z pominięciem procedur rekrutacyjnych.
Ponadto Mateusz został zaproszony do udziału w wakacyjnym obozie naukowym „Wioska Olimpijska” na zamku królewskim na Wawelu. Jest to interdyscyplinarne spotkanie naukowe skierowane do uczniów i uczennic, którzy zostali laureatami olimpiad przedmiotowych i interdyscyplinarnych. Program przedsięwzięcia promuje naukową ciekawość, współpracę i wymianę intelektualnych doświadczeń, tworząc sprzyjające warunki do dalszego rozwoju uczestników. Zajęcia prowadzone będą przez uznanych naukowców z różnych dziedzin, reprezentujących nie tylko czołowe polskie ośrodki naukowe, ale również prestiżowe uniwersytety zagraniczne, w tym Princeton University, University of Cambridge, Harvard University, University of St Andrews, Universität Wien, Karolinska Institutet, Sorbonne-Université oraz Uniwersytet Bocconi w Mediolanie.