Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najnowsze galerie

Zobacz też

Starostwo Powiatowe w BrzeskuBiuletyn Informacji PublicznejKuratorium Oświaty w KrakowieUniwersytet Pedagogiczny w KrakowieUniwersytet Papieski w Krakowiedeklaracja-dost.jpgCentralna Komisja EgzaminacyjnaOkręgowa Komisja EgzaminacyjnaOśrodek Rozwoju Edukacji

Social Media

Facebook 

Szkoła Dialogu

Szkoła Dialogu 2021szk-dialogu2020.jpgszkoła dialogu 2019szkoła dialogu 2018szkoła dialogu 2017szkoła dialogu 2016

Znak Jakości



ŚWIĘTO EDUKACJI W POWIECIE BRZESKIM

2023-10-17 20:34
ŚWIĘTO EDUKACJI W POWIECIE BRZESKIM

Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Brzesku było w tym roku gospodarzem powiatowych obchodów rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej zwanej popularnie Dniem Nauczyciela. Miejsce nieprzypadkowe – mamy bowiem rok kopernikański i w związku z tym postanowiliśmy połączyć obie te rocznice, wspominając jednocześnie, że brzeskie liceum niedawno obchodziło również 110-lecie istnienia.
Skoro Święto Edukacji, to były oczywiście nagrody dla nauczycieli i pracowników oświaty. Starosta powiatu brzeskiego Andrzej Potępa przyznał je nauczycielom i dyrektorom szkół naszego powiatu natomiast dyrektor brzeskiego „Kopernika” Ryszard Ostrowski nagrodził „załogę liceum”. Obaj, dziękując nauczycielom za ich pracę i wkład w wychowanie młodych pokoleń, zwrócili uwagę na konieczność rozwijania u młodych ludzi umiejętności i wiedzy potrzebnej na nowoczesnym rynku pracy. Ważnym momentem uroczystości było ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz ciekawy program artystyczny.
W uroczystości udział wzięli nauczyciele, uczniowie i absolwenci brzeskiego Kopernika ale także jego dawni pedagodzy – dziś emeryci. Pod hasłem „Razem do gwiazd” liceum propaguje działania integrujące szkołę ze społecznością lokalną. Wyraz temu dali zaproszeni goście reprezentujący samorządy lokalne, instytucje i organizacje współpracujące ze szkołą. Dowodem poczucia swoistej wspólnoty były występy wokalne obecnych uczniów, a także absolwentów z lat ubiegłych. Po raz pierwszy w historii chór odśpiewał hymn liceum, a także wręczono statuetki COPERNICUSA – wyróżnienia dla przyjaciół szkoły i osób szczególnie zasłużonych dla brzeskiego liceum.
W ramach wydarzeń towarzyszących uroczystości można było zobaczyć filmy zrealizowane przez szkolne studio KOPERNIK, wystawę prac plastycznych uczniów, absolwentów szkoły Kamili Kansy i Janusza Mytkowicza, a także nauczycieli: Małgorzaty Cichoń, Doroty Wody i Ryszarda Ostrowskiego. Otwarto też patio nazwane „Zaułkiem Kopernika” z przepięknym muralem i mnóstwem roślin. W tej niezwykłej przestrzeni uczniowie będą mogli w cieplejsze dni nie tylko odpoczywać, ale także uczestniczyć w nietypowych zajęciach lekcyjnych.
Zwieńczeniem spotkania był niezwykle interesujący panel dyskusyjny pod hasłem: Czy polskiej szkole potrzebna jest Komisja Edukacji Narodowej. Moderatorem dyskusji była dr Agnieszka Kania z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a uczestnikami - absolwenci brzeskiego liceum: dr hab. Maria Kurańska - adiunkt w Katedrze Chemii i Technologii Polimerów Politechniki Krakowskiej, dr hab. Mariola Kłusek – Gawenda - dyrektor Krakowskiej Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN, Franciszek Podłęcki - student V roku prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i tegoroczna maturzystka - Zuzanna Zapiór.
W kontekście powszechnej, raczej negatywnej opinii o polskiej szkole - z dyskusji wynieśliśmy przekonanie, że nasza szkoła zmienia się na lepsze, więc może nie jest jej potrzebna nowa Komisja Edukacji Narodowej, a tylko zmiana narracji, bo jak powiedziała Olga Tokarczuk w swojej mowie noblowskiej: „Kiedy zmienia się opowieść - zmienia się świat”.

Zobacz galerię