Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najnowsze galerie

Zobacz też

Starostwo Powiatowe w BrzeskuBiuletyn Informacji PublicznejKuratorium Oświaty w KrakowieUniwersytet Pedagogiczny w KrakowieUniwersytet Papieski w Krakowiedeklaracja-dost.jpgCentralna Komisja EgzaminacyjnaOkręgowa Komisja EgzaminacyjnaOśrodek Rozwoju Edukacji

Social Media

Facebook 

Szkoła Dialogu

Szkoła Dialogu 2021szk-dialogu2020.jpgszkoła dialogu 2019szkoła dialogu 2018szkoła dialogu 2017szkoła dialogu 2016

Znak Jakości



„Zachować pamięć - ocalić przyszłość”

2023-06-14 08:51
„Zachować pamięć - ocalić przyszłość”

 

Zachować pamięć - ocalić przyszłość

Tak brzmi tytuł projektu realizowanego wspólnie z naszą niemiecką szkołą partnerską Gymnasium Soltau, którego pierwszą część mamy za sobą. W dniach 5.06.2023- 9.06.2023 gościliśmy w naszym mieście 20 osobową grupę uczniów niemieckich wraz z dwójką ich opiekunów, Michael Brammer i Marc Struckmann. Wspólnie z nimi 20 naszych licealistów z klas trzecich pod opieką Pani Doroty Wody i Pana Marka Rzeszucińskiego, korzystając z gościnności i doskonałych warunków lokalowych oraz żywieniowych schroniska młodzieżowego w PCE, realizowało przygotowany program. A oto jak o spotkaniu wyraża się jeden z jego uczestników:

POLSKO-NIEMIECKIE PRZYJAŹNIE

My, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. M.Kopernika w Brzesku, podczas wymiany polsko-niemieckiej mieliśmy okazję ugoszczenia niemieckich uczniów z Soltau w naszym mieście. Celem wymiany było budowanie więzi między polskimi i niemieckimi uczniami, mieliśmy możliwość pogłębienia naszej wiedzy historycznej, zrozumienia kultury i wzajemnej integracji.

Pierwszym etapem naszej przygody było odwiedzenie miejsca pamięci i muzeum Auschwitz - Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, miejsca tragicznej historii i symbolu Holocaustu. To była niewątpliwie najważniejsza część naszej wizyty, która wzbudziła silne emocje i skłoniła nas do refleksji. Wraz z niemieckimi uczniami przeszliśmy przez bramy obozu i dotarliśmy do miejsc, gdzie odbywały się nieludzkie zbrodnie. Cisza i smutek unosiły się w powietrzu, a widok komór gazowych i krematoriów zrobił na nas wszystkich ogromne wrażenie. Wraz z przewodnikiem odkrywaliśmy historię obozu, słuchając wspomnień ocalałych więźniów i świadectw przekazywanych z pokolenia na pokolenie. To było dla nas szokujące i poruszające doświadczenie, które utkwiło w naszej pamięci na zawsze.

Jednak nasza wymiana nie skupiała się wyłącznie na przeszłości. Skoncentrowaliśmy się na budowaniu więzi i wzajemnej integracji między polskimi i niemieckimi uczniami. Wzieliśmy udział w różnego rodzaju warsztatach, które miały na celu promowanie dialogu i porozumienia. Grupowe projekty i dyskusje pozwoliły nam lepiej poznać się nawzajem i zrozumieć nasze podobieństwa i różnice. Wspólnie odkrywaliśmy nasze tradycje, zwyczaje i język. Ta wymiana nie tylko pomogła nam lepiej zrozumieć kulturę niemiecką, ale także przyczyniła się do rozwijania naszej świadomości międzykulturowej i tolerancji.

Oczywiście nie mogło zabraknąć również czasu na zabawę i wspólny relaks. Były różne wydarzenia i imprezy, podczas których mogliśmy spędzać czas razem, śmiać się i integrowaćzarówno w szkole, jak i podczas wycieczek po okolicy. Wspólne zwiedzanie lokalnych atrakcji, wspólna gra terenowa czy grillowanie na świeżym powietrzu - wszystko to sprawiło, że tworzyliśmy niezapomniane wspomnienia i trwałe przyjaźnie. Wspólnie odkrywaliśmy nasze zainteresowania, pasje i marzenia, co umocniło nasze więzi i sprawiło, że czuliśmy się jak jedna grupa.

Cała wymiana była nie tylko niezwykle pouczająca, ale także inspirująca. Poznawanie historii, kultury i tradycji drugiego kraju pozwoliło nam rozszerzyć nasze horyzonty i wiedzę o świecie. To doświadczenie pomogło nam również zrozumieć, że mimo różnic i trudnej historii, możemy wspólnie dążyć do pojednania i zbudowania lepszej przyszłości.

Wymiana polsko-niemiecka była nie tylko podróżą przez czas i historię, ale również przez wzajemne relacje i integrację. Dzięki temu doświadczeniu zyskaliśmy nowe perspektywy, przyjaźnie i otwartość na inne kultury. Ta wymiana na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako niezwykłe, pouczające i wzruszające przeżycie. (autor tekstu Konrad Jaworski kl.3A) 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania oraz realizację całego przedsięwzięcia, a w szczególności organizacji międzynarodowej PNWM za jego dofinansowanie.

Z niecierpliwością czekamy na drugą część projektu, którą realizować będziemy we wrześniu u naszych przyjaciół w Soltau.

Zobacz galerię