Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najnowsze galerie

Zobacz też

Starostwo Powiatowe w BrzeskuBiuletyn Informacji PublicznejKuratorium Oświaty w KrakowieUniwersytet Pedagogiczny w KrakowieUniwersytet Papieski w Krakowiedeklaracja-dost.jpgCentralna Komisja EgzaminacyjnaOkręgowa Komisja EgzaminacyjnaOśrodek Rozwoju Edukacji

Social Media

Facebook 

Szkoła Dialogu

Szkoła Dialogu 2021szk-dialogu2020.jpgszkoła dialogu 2019szkoła dialogu 2018szkoła dialogu 2017szkoła dialogu 2016

Znak Jakości



Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

2020-11-18 08:53
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

W każdym wieku warto zerwać z nałogiem!

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto narodziło się z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez sięgania po papierosa.

W wyniku powodzenia ww. przedsięwzięcia Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach, od 1991 również w Polsce.

Tego dnia i my chcielibyśmy zachęcić wszystkich palaczy do spróbowania porzucenia nałogu!

W Polsce stopniowo zmniejsza się liczba palaczy papierosów, lecz jest to nadal duży problem

wykresOdsetek palących Polaków na przestrzeni czasu. Fot: CBOS

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4–11 lipca 2019 roku na liczącej 1077 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

NIE CZEKAJ! WARTO JUŻ DZIŚ RZUCIĆ PALENIE!

Korzyści z zaprzestania palenia papierosów

1. ZDROWOTNE

2. EKOLOGICZNE

9 milionów tytoniowych "kominów" produkuje codziennie w naszych domach i zakładach pracy chmury dymu. Rocznie tworzą one chmurę dymu z 90 miliardów papierosów. Każdy palacz zanieczyszcza środowisko, w którym przebywa. Jeśli rzucisz palenie, przestaniesz zanieczyszczać środowisko.

3. FINANSOWE

Jeśli paliłeś paczkę papierosów dziennie, a dziś rzuciłeś palenie, zobacz ile zaoszczędzisz po kilku lub kilkunastu latach

4. MORALNE

Jedna paczka papierosów wypalana dziennie to 10 milionów dodatkowych uderzeń serca na minutę. Jeden papieros przyspiesza tętno o 10 uderzeń serca na minutę i to działanie utrzymuje się aż przez 15 minut. Wypalenie jednego papierosa przez kobietę ciężarną powoduje przyspieszenie akcji serca płodu o 39 uderzeń na minutę. Przyspieszenie akcji serca płodu występuje w 8-12 minut po zgaszeniu papierosa przez matkę. Nałogowe palenie papierosów jest w wielu przypadkach przyczyną przedwczesnych porodów (od 32 do 36 tygodnia zamiast w 38), a także zmniejszenia wagi urodzeniowej noworodka i jego długości.

5. ESTETYCZNE

Świeży oddech, lepszy wygląd! Pierwsze korzyści zauważysz błyskawicznie: już po kilku tygodniach pożegnasz się z poszarzałym kolorytem skóry. Po 6 tygodniach abstynencji skóra odzyska różowawy odcień, bo stopniowo uwolni się od toksyn. Wolna od zanieczyszczeń będzie też lepiej wchłaniała wszelkie kremy i preparaty odżywcze. Również włosy odzyskają blask, stopniowo poprawi się przepływ krwi przez drobne naczynia. Twarz nabierze łagodniejszego wyglądu, a zmarszczki, zwłaszcza te nad górną wargą (nazywane zmarszczkami palacza), powoli będą się zmniejszać.

6. WYŻSZA SAMOOCENA Z POWODU NIEULEGANIA PRESJI

7. DOBRY PRZYKŁAD DLA INNYCH

8. OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (wypalenie jednej paczki papierosów to około 3,5 godziny)

Rzucenie palenia nie jest łatwe ponieważ zawarta w dymie tytoniowym nikotyna ma silne właściwości uzależniające. Jest ona substancją psychoaktywną, która oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. WHO uznała oficjalnie zespół uzależnienia od tytoniu jako jednostkę chorobową. Niektórzy palacze zamieniają tradycyjne papierosy na e-papierosy. Warto tutaj wiedzieć, że w e- papierosach do rozpuszczenia nikotyny używa się dwóch substancji: gliceryny i propylenu glikolowego. Podgrzewanie ich do wysokich temperatur powoduje rozpad na dwa rakotwórcze związki karbonylowe: formaldehyd i acetaldehyd.


Jeśli chcesz rzucić palenie? Warto skonsultować się ze specjalistą! TELEFONICZNA PORADNIA POMOCY PALĄCYM – tel. 801 108 108. Dla telefonów komórkowych 22 211 80 15 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 21.00 oraz w soboty w godz. 9.00 – 15.00. Więcej informacji na stronie www.jakrzucicpalenie.pl.


POWODZENIA I WYTRWAŁOŚCI
ŻYCZĄ WYCHOWAWCY ŚWIETLICY SZKOLNEJ LO